Tereny zielone w mieście kojarzymy jako obszary odpoczynku. Kiedy myślimy o jedzeniu na ich terenie, najczęściej myślimy o pikniku z własnym koszykiem.

Właściwie dlaczego?

Coraz więcej jest inicjatyw, które aktywnie zachęcają do korzystania z rosnących na terenie miast drzew owocowych.

Serwis Miasto 2077 zachęca do odwiedzenia strony Falling Fruit. Na interaktywnej mapie każdy z nas może dodać informację o dostępnych w swej okolicy owocach, a nawet… ocenić ich smak.

W serwisie tym nie brakuje również miejscowości z Polski. Obok dużych miast, takich jak Warszawa czy Kraków, pojawiła się w nim na przykład jabłoń z Chrzanowa.

Niektóre samorządy świadomie decydują się na powiązanie kwestii miejskiej zieleni z bezpieczeństwem żywnościowym swoich mieszkańców.

Położone na północy Francji miasteczko Grande-Synthe (ok. 24 tys. mieszkańców, miasto partnerskie Suwałk) sadzi drzewa owocowe po to, by dostęp do potrzebnych im niezbędnych substancji odżywczych miały również osoby o niskich dochodach.

To jedno z działań na rzecz pielęgnowania miejskiego środowiska, wśród których wymienić warto również dostarczanie przez miasto nasion do miejskich ogródków czy program oswajania dzieci z okolicznych szkół ze zwierzętami gospodarskimi.

Opracowanie na bazie materiałów Miasto 2077, Zielone Wiadomości

Koordynator programu
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Inicjator programu
Fundacja Veolia Polska
Patronat honorowy
Prezydent Miasta Trzemeszno